fbpx
Таг: Ристо Новачевски

таг: Ристо Новачевски

Груевски доби седум години затвор за „Плацевите на Водно“, конфискуван му е целиот имот

Поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство во Унгарија и за случајот „Плацеви на Водно“ беше првообвинет за перење пари, противправно стекнување и прикривање на имот, денеска доби казна затвор од 7 години и парична казна од 3.500 евра. Воедно, судот пресуди целокупниот имот на Груевски да биде конфискуван, освен двата стана што ги поседува неговата мајка. Пазарната вредност...

Судот му одреди 30-дневен притвор на кумот на Груевски, Новачевски

По предлог на Јавното обвинителство за организиран криминал и корупција, Судија на претходна постапка му одреди притвор од 30 дена на Ристо Новачевски заради постоење на основано сомнение дека го сторил кривичното дело „Перење пари и други приноси“, информираа од Основниот кривичен суд. Обвинителство претходно соопшти дека по повеќемесечна предистражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на...

Истрага за перење пари за шест лица меѓу кои и Груевски и неговиот кум, кој е приведен

По повеќемесечна предистражна постапка, надлежен обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција во текот на вчерашниот ден донесе Наредба за спроведување на истражна постапка против шест лица за кои постои основано сомнение дека сториле кривично дело – Перење пари и други приноси од казниво дело од чл.273 од Кривичниот законик, информираат од Обвинителство. Станува збор...

Повредени цивили во руски ракетни напади врз Харков

Два руски проектила го погодија центарот на Харков во североисточниот дел на Украина, при што еден од проектилите погодил станбена зграда, а друг високообразовна институција, јави Укринформ. Гувернерот на Харков,...