fbpx
Таг: регулаторна комисија

таг: регулаторна комисија

Мазутот поевтинува, цените на бензинот и дизелот не се менуваат

Регулаторната комисија за енергетика соопшти дека вечерва по полноќ нема да се менуваат цените на безнинот и на дизел горивата на бензинските пумпи. Бензинот од 98 октани останува со цената 78,5 денари по литар, цената на „обичниот“ бензин од 95 октани е 76,5 денари, дизел горивото ќе се продава и натаму по цена од 68,5 денари, додека нафтата за...

Графити „Сама Македонија“ во центарот на Скопје

Во центарот на Скопје, на зградата во која се сместени неколку државни институции со црн спреј е напишан графит „Сама Македонија“. Графитот не е потпишан, а на неколку метри од него на истиот ѕид стои уште еден, со текст „Вардар шампион 2019“, кој се однесува на клубот во сопственост на рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко. По социјалните мрежи се коментира претпоставки дека...

Трговците со нафтени деривати бараат двојно повисок профит

Во исчекување на новата методологија за фомирање на цените на нафтените деривати во земјава која според Регулаторната комисија за енергетика би требало да биде готова до крајот на неделава се поставуваат прашањата кои се компаниите кои би можеле најмногу да добијат или да изгубат од новите правила и дали се можни притисоци врз регулаторите со оглед на тоа што...

Бензините поскапуваат за половина, a дизелот за еден денар

Малопродажната цена на бензините од ноќеска нa полноќ се зголемува за половина, а на дизелот за еден денар, одлучи Регулаторна комисија за енергетика. Новата цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 68 денари, на „еуросупер БС-98“ ќе биде 69,50 денари, „еуродизелот“ ќе се продава по 60 денари за литар. Зголемувањето на цените на бензините се должи на тоа што, просечната цена на...

Дизелот поевтинува за половина денар, цената на бензините останува иста

Од ноќеска на полноќ дизелот поевтинува за половина денар, а цената на бензините останува иста, одлучи Регулаторна комисија за енергетика. Цените на „еуросупер БС-95“ и „еуросупер БС-98“ остануваат 65,5 денари, односно 67,5 денари за литар. Нова цена на дизелот ќе изнесува 57,5 денари за литар.

Граѓаните може да добијат парно и пред почетокот на грејната сезона

Иако грејната сезона почнува на 15 октомври, граѓаните може да добијат парно греење доколку прогнозата на УХМР за следниот ден предвидува температура пониска од 12 степени и Регулаторна комисија донесе одлука да се пушти греење. Од 1 октомври, „Балкан енерџи груп“ е подготвена на оваа законска обврска. - Во согласност со законските прописи, грејната сезона може да почне секој ден почнувајќи од денеска,...

Горивата поскапуваат од ноќеска на полноќ

Цената на дизел-горивата од ноќеска на полноќ се зголемува за 1,5 денар по литар, а цената на бензинот се зголемува за 0,5 денари по литар, одлучи денеска Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ). Малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 67 денари за еден литар, а „еуросупер БС-98“ ќе се продава за 69 денари. Новата цена на дизелот е 54 денари за еден...

Горивата ќе поевтинат за три денари

Малопродажните цени на „еуросупер БС-95“, на „еусросупер БС-98“ и на „еуродизел“ ќе се намалат за три денари по литар од вечерва на полноќ, одлучи Регулаторна комисија за енергетика. Со намалувањето, малопродажната цена на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 60 денари за еден литар, „еусросупер БС-98“ ќе се продава по 62 денари за еден литар, а малопродажната цена на „еуродизел“ ќе изнесува 47 денари за еден литар.

Минимално намалување на цената на горивата

Еден литар „еуросупер БС-95“ поевтинува за половина денар и ќе чини 63,50 денари, а „еуросупер БС-98“ се намалува за еден денар и ќе се продава по цена од 65 денари за еден литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Цената на дизел-горивото останува непроменета, односно 50 денари за еден литар.

Горивата поскапуваат од ноќеска на полноќ

Цената на бензинот од ноќеска на полноќ се зголемува за 2,5 денари, а дизел-горивото ќе поскапи за 1,5 денар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Еден литар „еуросупер БС-95“ ќе се продава за 60,5 денари, а „еуросупер БС-98 за 62,5 денари. Дизел-горивото, пак, ќе чини 45 денари за еден литар.

Бензинот поскапува за три денари

Oд вечерва на полноќ цените на бензинот се зголемуваат за три денари, одлучи Регулаторна комисија за енергетика. Со новите цени, еден литар „еуросупер-95“ ќе чини 58 денари, а еден литар „еуросупер-98“ ќе изнесува 60 денари. Цената на дизел-горивото се зголемува за 2,5 денари, така што еден литар „еуродизел“ ќе чини 43,50 денари.

Бензинот поевтинува за три денари

Бензинот поевтинува за 3 денари од ноќеска на полноќ, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Еден литар „еуросупер БС-95“ ќе се продава за 55 денари, а „еуросупер БС-98“ за 57 денари. Цената на дизелот останува на 41 денар за еден литар.

Горивото поскапува за три денари

Малопродажната цена на бензините и на дизелот од ноќеска на полноќ се зголемува за три денари, соопшти Регулаторната комисија за енергетика. Цената на „еуросупер БС-95“ ќе изнесува 72 денари за еден литар, на „еуросупер БС-98“ ќе биде 74 денари и на „еуродизелот“ - 57,5 денари за еден литар. Се зголемува малопродажната цена и на екстралесното масло за домаќинство за 2,5 денари...

Не бев во бегство, тврди Палевски, откако му беше одреден притвор од 30 дена

„Не сум бил во бество и не смеам да зборувам поради истрагата“, изјави пред новинарите првоосомничениот за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски, Љупчо Палевски Палчо кога со...