fbpx
Таг: политичар

таг: политичар

Не полска телевизија, туку руски политичар пред 9 години предложил да се подели територијата на Украина

Оваа објава на Фејсбук неточно тврди дека полската телевизија веќе ја дели Украина. Станува збор за старо известување – прилог од 2014 година на полската телевизија, за предлогот на рускиот политичар Владимир Жириновски да се подели територијата на Украина, пишува „Вистиномер“ во својата анализа. Текстот подолу го пренесуваме во целост:     Рецензираме пост објавен на социјалната мрежа Фејсбук во кој се вели: Полската...

Јелинчич со невистина: Во договорите со Атина и Софија нема откажување од идентитетот!

Словенечкиот политичар и пратеник, Змаго Јелинчич - Племенити, даде изјава поврзана со состојбите во Република Северна Македонија, во која се содржат и невистинити тврдења - дека со Договорот од Преспа, Заев се откажал од сè македонско, а со потписот на Договорот за добрососедство со Бугарија се откажал од идентитетот и историјата на македонскиот народ, како и дека со усвојувањето...

ЗНМ ги осуди навредите на портпаролот Димче Арсовски кон новинарот Фуркан Салиу

Здружението на новинарите на Македонија остро ја осудува „непримерната изјава на портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Димче Арсовски упатена кон новинарот на ТВ „Клан“, Фуркан Салиу“. „Денеска Арсовски преку својот профил на Фејсбук, јавно го обвини новинарот Салиу за ширење на национал-романтизам и лажни вести. Понатаму тој го обвинува колегата Салиу дека во пресрет на изборите одработува одредена агенда за СДСМ. ЗНМ...

Почнува судењето на Фетулах Ѓулен, најголемиот противник на Ердоган

Денеска во Турција почнува судењето на Фетулах Ѓулен, турски проповедник и политичар и најголем ривал на турскиот претседател, Реџеп Таип Ердоган. Судењето ќе се одржи во главниот суд во Истанбул и претставува дел од острите мерки против движењето на Ѓулен, кои владата ги опишува како борба против „паралелна држава“. Ѓулен (74) му беше сојузник на Ердоган кога неговата Партија на правдата...

Стефан Димковски, кој го возел Палевски до Турција, доби кривична и 30-дневен притвор

Скопското јавно обвинителство побара 30-дневен притвор за Стефан Димковски по поднесената кривична пријава од МВР, а Кривичниот суд во Скопје го прифати барањето на обвинителството за 30-дневен притвор за...