fbpx
Таг: Обвинителства

таг: Обвинителства

Декларацијата против корупција е поддржана од 61 носител на функција

Хелсиншкиот комитет за човекови права информира дека до денеска, Декларацијата за борба против корупцијата ја потпишале 61 носител на функција. Од таму додаваат дека оваа Декларација до сега е потпишана од страна на Јавниот обвинител, Љубомир Јовески, специјална јавната обвинителка, Катица Јанева, 18 министри и еден заменик-министер во Владата, градоначалникот на Градот Скопје и градоначалниците на 35 општини. „Преку потпишување на Декларацијата,...

Почнува двосменското работење во институциите и во градинките

Од денеска повеќе државни институции почнуваат со двосменско работење, во согласност со одлуката што ја донесе Владата. Управата за јавни приходи, Царинската управа, градинките, Управата за водење матични книги, службите за издавање лични карти и пасоши во МВР и одделенијата за одбрана во градовите и во општините во рамките на Министерството за одбрана се првите кои почнуваат со работа...

Хелсиншки: Обвинителствата не спроведуваат ефективна истрага за случаите на тортура

Европскиот суд за човекови права, во текот на минатата година, донел рекордни пет пресуди против Македонија што се однесуваат на членот 3 од Европската конвенција за човекови права - забрана за мачење, посочуваат од Хелсиншкиот комитет во Македонија, а по повод одбележувањето на 26 јуни - Меѓународниот ден за поддршка на жртвите на мачење и на друго сурово, нечовечно или понижувачко...

Аневски не и ги даде предметите што ги бара Јанева

Советот на јавни обвинители на денешната седница одлучи предметите за „Маѓар телеком“, за пиштолот на Зоран Верушевски и за детска порнографија против синот на Верушевски да се вратат во надлежност на матичните јавни обвинителства Основното јавно обвинителство Скопје и Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција. Претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, рече дека на Јанева ѝ...

Јанева прво се фати за изборните манипулации и за корупцијата

Специјалната обвинителка, Катица Јанева, денеска соопшти кои предмети што произлегуваат од содржината на незаконското прислушување први ги побарала од обвинителствата што досега постапуваа по нив. Извештајот на специјалното обвинителство за медиумите за побараните предмети, иако е напишан со стручна терминологија и со осомничени, на кои им се наведени само иницијали, сепак, според кривичните дела за кои се товарат, јасно наведува...

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...