fbpx
Таг: илустрации

таг: илустрации

Првата издадена книга напишана со помош на вештачка интелигенција наиде на лавина реакции

Амаар Реши ја напиша и дизајнираше првата книга за деца во рок од 72 часа, користејќи ги ChatGPT и Midjourney, но користењето на генераторите на содржина со помош на вештачка интелигенција предизвика лавина од реакции кај уметниците, пишува Insider. Реши, менаџер за дизајн на производи во финансиско-технолошка компанија со седиште во Сан Франциско, изјавил за Insider дека тој имал мало...

Изложба на илустрации од литература за деца од македонски уметници во Букурешт

Во Националниот Музеј на Романската Литература (MNLR) на 3 мај ќе се отвори изложбата „Илустрации од македонската литература за деца (90-тите години на XX век)“ во чиј состав влегуваат илустрации на Васко Ташковски, Душан Петричиќ, Михајло Писањук, Бранислав Мојсиловиќ, Лилјана Манзаловиќ и други кои твореле во вој период во рамките на тогашниот бастион на детската литература, книгоиздателството „Детска радост“. Станува збор...

МОН: Привршува изработката на новите материјали за учење за прво и четврто одделение

Ѓорги Божиков е еден од илустраторите и дизајнерите кои преку јавниот повик на Бирото за развој на образованието се одбрани да работат на илустративната содржина во новите материјали за учење за прво и четврто одделение, информираат од Министерство за образование. Од таму додаваат дека изработката е во завршна фаза и во текот на летниот период истите ќе бидат претставени на...

Македонските приказни добија нов модерен идентитет во едицијата „Бајки од Македонија“

Едицијата „Бајки од Македонија“, составена од четири бајки од македонското народно творештво, веќе е достапна за љубителите на пишаниот збор. „Бајки од Македонија“ е составена од четири приказни од македонската усна традиција, и тоа „Двата цара“, „Момчето што се скри во златното јаболко“, „Девојчето и дванаесетте месеци“ и „Вејко Северко“. Илустрациите за овие бајки ги изработи младата илустраторка Катерина Николовска, чие идејно...

Студентите во октомври треба да ги продолжат стипендиите

Корисниците на правото на студентска стипендија остварено во некоја од изминатите академски години, а кои ги исполнуваат договорните услови за продолжување на истото, од понеделник можат да ги достават...