fbpx
Таг: едиција

таг: едиција

Нова едиција „Басни од Македонија“ во модерно издание

Нова едиција „Басни од Македонија“ издадоа Движењето за поддршка на креативноста „Браво сине“ и издавачката куќа „Арс ламина“. Едицијата е составена од басните „Кучето и зајакот­“, „Лакомата мечка“, „Војската на лавот“ и „Жабата и глушецот“, кои произлегуваат од усното народно творештво, а се собрани од Марко Цепенков. Креативните илустрации за басните ги изработи Катерина Николовска, која работеше и на илустрациите за едицијата...

Трајанов: Даштевски халуцинира, ако имаше следења кога бев министер, ќе ме лустрираа

На денешната промоција на едицијата на „Црните страници на УДБА - Историја што чека да биде откриена“, Александар Даштевски, еден од промоторите, говорејќи за следењата по осамостојувањето на Македонија во 1991 година, посочи дека овие активности продолжиле и во првите две години од доаѓањето на власт на ВМРО-ДПМНЕ во 1998 година, кога министер за внатрешни работи беше Павле Трајанов,...

Петровски, Даштевски и Михајловски ја промовираа едицијата „Црните денови на УДБА“

Денеска во Музејот на македонската борба беше промовирана едицијата „Црните страни на УДБА - Историја што чека да биде откриена“, во издание на Државниот архив на Република Македонија. Станува збор за, како што посочија издавачот и организаторот на промоцијата, материјал од 13.000 страници, во кои се поместени досиејата на видни личности од општествено-културниот живот, кои биле под лупата на...

Радован Павловски ја промовираше книгата „Се случува вечност“

Македонски поет и академик Радован Павловски во поетската едиција на издавачката куќа „Макавеј“, ја објави новата збирка песни со наслов „Се случува вечност“. Од „Макавеј“ информираат дека стихозбирката на овој исклучителен лиричар содржи осумдесетина песни кои се поделени во повеќе тематски циклуси: „Се случува вечност“, „Премногу живот“, „Семе за сеидба“, „Бел камен“, „Гостин во сонот“ и „Римска воденица“.

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...