fbpx
Таг: бараки

таг: бараки

(Галерија) Локализиран пожарот во кој изгореа бараки во центарот на Скопје близу домот „Даре Џамбаз“

Пет против пожарни возила од скопската Противпожарна бригада за околу еден час успеаа да го локализираат пожарот во бараките близу домот „Даре Џамбаз“ во центарот на главниот град. Според првичните информации, во пожарот нема повредени, а бараките биле напуштени. На местото на настанот се појави и градоначалникот на општина Центар, Горан Герасимовски, како и членовите на Кризниот штаб на општината....

По експлозија на автомобил се запалија бараките на ЈП „Улици и патишта“ (Галерија)

Ноќеска околу 1:15 часот се запалија бараките на ЈП „Улици и патишта“, зад трговскиот центар Буњаковец во центарот на Скопје. Според сè уште непотврдени информации, пожарот настанал од паркиран автомобил веднаш до бараките, кој експлодирал и оганот се проширил врз објектот на „Улици и патишта“. Дополнително, пред автомобилот што изгорел било паркирано возилото на поранешниот обвинител на СЈО, Гаврил...

Пожар во Градски Парк: Горат бараките до спортската сала „Партизан“

Силен пожар гори во близина на Градскиот парк во Скопје. Зафатени се бараките во кои порано беше сместен судот за прекршоци. Во моментов на терен интервенираат пет пожарникарски возила, а засега нема информации за повредени лица. Од пожарот под опасност е и спортската сала „Партизан“, хотелот и ресторанот кои се наоѓаат во непосредна близина на бараките кои горат. Во моментов...

Нова кривична пријава за Стевчо Јакимовски за преселените општински бараки

Управата за финансиска полиција до Основното јавно обвинителство Скопје поднело кривична пријава против Стевчо Јакимовски, поранешен градоначалник на Општина Карпош и уште две лица од градежни фирми, товарејќи ги за бесправно градење. Пријавите се поднесени поради демонтажа на две од старите општински бараки и нивно повторно поставување во дворот на основното училиште „Лазо Трповски“ во 2012 и 2013 година. Според пријавата,...

Блокада на улицата Борис Трајковски попладнево во Скопје

Од 17 до 18 часот денеска ќе биде блокирана улицата Борис Трајковски поради протест. Блокадата ја прават жители на скопската населба 11 Октомври, кои на овој начин сакаат да изразат незадоволство од институциите, кои, како што велат, не преземаат ништо да ги спречат проблемите што ги имаат со околу 200 Роми кои се населени во старите бараки на ГП...

Четири бараки и две возила оштетени во пожар во Прилеп

Ноќеска, околу 3 часот, во прилепската населба Варош избувнал пожар кој зафатил четири социјални бараки и два автомобила, паркирани во непосредна близина. Според полициските информации, во пожарот нема настрадани и повредени лица. По интервенцијата на екипа на прилепската територијална против-пожарна единица пожарот е изгаснат. Засега нема информации за причините за избувнувањето на пожарот.

Манчевски: Да се зголеми бројот на надземни пешачки премини

Да се ограничи брзината на движење на возилата на 50 километри на час, да се зголеми бројот на надземни пешачки премини, да се унапреди велосипедската инфраструктура, но и генерално да се подобрат вертикалната и хоризонталната сообраќајна сигнализација, се некои од предлозите што советничката група на СДСМ ќе ги поднесе до Град Скопје. - Овие идеи се за да не гинат луѓе по...

Изгореа бараките кај ресторан „Имес“

Неколку бараки изгореа во синоќешниот пожар на скопскиот булевар Илинден, во близина на ресторанот „Имес“. Шест противпожарни возила го гаснеа пожарот, кој ги зафатил бараките што се користеа како магацински простор. Засега не се знаат причините за избувнувањето на пожарот, кој предизвика голема материјална штета.

Путин можеби во петок да објави анексија на окупираните украински региони по квази-референдумите

Британското Министерство за одбрана објави дека рускиот претседател Владимир Путин веќе во петок би можел да објави анексија на окупираните територии на Украина, објави Гардијан. Ваквите информации доаѓаат на...