fbpx

Presione për protestat e nxënësve të shkollave të mesme të Tetovës

-

“Stop testimit ekstern” dhe “Jo për testimin në matematikë” njoftuan sot nxënësit e shkollave të mesme të Tetovës në marshin të cilin “Plenumi i shkollave të mesme” e organizoi për shkak të mënyrës së re të testimit të maturës shtetërore.

Marshin e mbështetën rreth  200 nxënës.

Ata së pari u tubuan në qendrën e qytetit, ndërsa pastaj vazhduan të marshojnë kah rrugët Todor Cipovski-Merxhan dhe Ivo Lola Ribar, deri te Universiteti i Punëtorëve ku gjinden zyrat e Ministrisë së Arsimit, Byrosë për zhvillimin e arsimit dhe të Inspektoratit të arsimit.

Nxënësit e shkollave të mesme deklaruan se kanë pritur masë më të madhe të marshit të shkollave të mesme dhe se kanë pasur presione që të mos dalin, kryesisht nga drejtorët e shkollave.

Për nesër, plenumi i shkollave të mesme lajmëron marsh të shkollave të mesme në Shkup edhe në shumë qytete të tjera të Maqedonisë.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.