fbpx
Таг: заштитни визири

таг: заштитни визири

Студентката Евгенија Дивитарова изработува ЦНЦ машини со кои направи над 300 заштитни визири

Деветнаесетгодишната студентка Евгенија Дивитарова од Битола која изработува ЦНЦ машини, неодамна го освои второто место на 41. Меѓународен натпревар за иновации – Макинова, кој го организираше Сојузот на пронаоѓачи и автори на технички унапредувања на Македонија и Народна техника. Минатата недела таа го доби и второто место во категоријата Автоматика и роботика на овогодинешниот државен натпревар на млади истражувачи...

Тивките херои во борбата против Ковид-19: Спасуваат животи со помош на 3Д принтери

Пораките се сменуваат од минута во минута: „Голема благодарност за визирите, ПЗУ Св. Пантелејмон!“, „Штотуку пристигнаа визирите во Институтот за медицина на трудот, голема благодарност до Бојан Трајковски, Ненад Лазаров и дечките од 3Д Принт!“, „Дечки, супер сте!“. Во Фејсбук групата 3Д Принт медицинска опрема овие денови постојано пристигнуваат нови информации за испорачани заштитни визири, кои доброволците, собрани околу...

Човекот што пукаше во масовниот убиец во Цетиње сè уште недостапен за полицијата

Жителот на Цетиње што вчера попладнето го застрелал и најверојатно го убил масовниот убиец Вук Бориловиќ (34), којшто претходно уби 10 луѓе и рани шестмина,од кој еден е полицаец,...