fbpx
Таг: самоубиствен бомбашки напад

таг: самоубиствен бомбашки напад

Најмалку 40 загинати во самоубиствен бомбашки напад во Кабул

Најмалку 40 лица загинале, а 140 се повредени во самоубиствен бомбашки напад што утрово се случил во главниот град на Авганистан, Кабул, соопштија властите во земјата, пренесува „Би-би-си“. Напаѓачите биле во амбулатно возило, полно со експлозив, кое успеало да го помине полицискиот пункт на улица затворена за јавен транспорт. Нападот се случил во близина на старата зграда на авганистанското министерство...

Најмалку деветмина загинати во самоубиствен бомбашки напад во Дамаск

Најмалку девет лица загинале, а 12 се повредени во самоубиствен бомбашки напад кој денеска се случил во источниот дел на главниот град на Сирија, Дамаск, соопштила сириската опсерваторија за човекови права, јавуваат светските агенции. „Властите беа во потера по три возила наполнети со експлозив и успеаја да детонираат две на патот кон аеродромот. Третото возило беше опколено на плоштадот Ал-Гадир...

Најмалку 80 шиитски аџии убиени во бомбашки напад во близина на Карбала

Најмалку 80 луѓе, од кои поголемиот број Иранци, загинале во самоубиствен бомбашки напад кој денеска се случил јужно од главниот град на Ирак, Багдад, на бензинска пумпа, која била полна со автобуси со шиити кои се враќале од аџилак од светиот град Карбала, јавуваат светските медиуми. Нападот, кој бил изведен со камион полн со експлозив, се случил во селото Шомали,...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...