fbpx
Таг: прелети

таг: прелети

Над Скопје ќе прелетаат два воени авиони „Б-52“ како гаранција за силното НАТО сојузништво

Воздухопловните сили на САД во Европа и Африка ќе извршат прелети над Скопје со два воени воздухоплови од типот Б52 денеска во 14:35 часот, соопшти Министерството за одбрана. „Прелетите на воздухопловите го демонстрираат силното сојузништво во НАТО и претставуваат гарант за целата Евроатланска област вклучувајќи ја и Северна Македонија. Со цел да ја прикажат посветеноста и гаранцијата на сигурноста кон...

Лавров ги обвини НАТО и ЕУ за забраната за прелет над Бугарија, Македонија и Црна Гора

Одбивањето од Бугарија, Северна Македонија и Црна Гора да дозволат прелет на неговиот авион со кој денеска требаше да пристигне во официјална посета на Србија, по што таа беше откажана, за рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров е прибегнување на ЕУ и НАТО кон најдолни средства за да ја спречат Србија да ги избира своите партнери. Лавров на прес-конференцијата...

Еко дрон патрола на Град Скопје и „Ергос“ ќе бара загадувачи на животна средина

Градот Скопје во соработка со здружението „Ергос“-Скопје, започна еко дрон патрола, односно прелети со дрон низ територијата на Скопје, во потрага по потенцијални загадувачи, огнови на отворено и евентуални создавања на диви депониии. -„Ергос“-Скопје во партнерство со Центарот за одржлив развој „Елипса“ досега реализицираше 12 прелети со еко дрон над земјоделските површини во околината на Скопје и не е забележано...

„Информер“ шпекулира дека Македонија не сакала бугарски воени авиони

Веста дека во текот на вчерашниот ден, 24.12.2019 година, два грчки воени авиони од базата во близина на Лариса го прелетале целосно небото над државава во рамките на техничкиот (НАТО) договор меѓу Скопје и Атина за чување на безбедноста на македонското небо, беше пренесена од повеќе медиуми, меѓу кои и од српски „Информер“, но со шпекулативен наслов. „Информер“ со наслов...

Хеликоптерите над Скопје денеска имале „рутински ниски прелети“

Хеликоптер „МИ-8“ на безбедносните сили денеска претпладне, ниско прелетувајќи го привлече вниманието на скопјани. На прашање на „Мета“, во врска со прелетите, помошникот-министер за односи со јавност на МВР, Иво Котевски, вели дека не може да потврди дека хеликоптерот е на МВР, но и дека до него не е пристигната никаква информација за евентуален настан, за кој би била неопходна воздушна...

Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки

Скопската градоначалничка Данела Арсовска назначи нови директори на јавните претпријатија од каде претходниците заминаа со оставки. Градот Скопје соопшти дека денеска се назначени нови в.д. директори на јавните претпријатија под...