fbpx
Таг: поврзаност

таг: поврзаност

Николовски: Потребна е поврзаност и дигитализација во работењето на инспекциските служби

Споделувањето на документите со сите служби во државните институции кои би влегле во еден систем, е дел од процесот на поврзаност на кој се работи. Дигитализирањето на овој систем, според вицепремиерот за борба против корупцијата, Љупчо Николовски, е голем предизвик, а тоа ќе помогне во надминувањето на некои пракси од минатото, како нарачани инспекции и некоординираност. Николовски како проблем...

Еуролинк осигурување: Немаме никаква поврзаност со Еуростандард банка

Еуролинк осигурување ги информира своите клиенти дека нема никаква капитална или друга поврзаност со Еуростандард банка, која од денеска престанува со работа по одлука на НБРМ. „Еуролинк осигурување АД Скопје од 31 март 2020 г. е во 100 процентна сопственост на Grazer Wechselseitige Versicherung AG (GRAWE Group) со седиште во Грац, интернационална компанија со осигурителна традиција повеќе од 190 години....

Почнува „Самит 100“, со бизнис-лидери од ЈИЕ и со петмина премиери

Шестиот „Самит 100“ за бизнис-лидери од Југоисточна Европа се одржува денеска и утре во хотел „Мериот“ во Скопје. На самиотот ќе учествуваат 100 реномирани бизнис-лидери, но и премиерите на Албанија, Еди Рама, на Црна Гора, Душко Марковиќ, претседавачот со советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, како и премиерот на Косово, Рамуш Харадинај, и македонскиот премиер, Зоран Заев. „Самит...

„Самит 100“ ќе почне утре, ќе учествуваат бизнисмени и премиери на држави од регионот

Шестиот годишен „Самит 100“ за бизнис-лидери од Југоисточна Европа ќе се одржи утре и задутре (16 и 17 октомври) во хотел „Мериот“ во Скопје. На овој настан ќе учествуваат 100 реномирани бизнис-лидери, но и премиерите на Албанија, Еди Рама, на Црна Гора, Душко Марковиќ, претседавачот со советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ, како и македонскиот премиер, Зоран Заев. Посебно...

Акција на турската полиција за апсење на 70 војници поради поврзаност со Ѓулен

Турската полиција денеска почнала акција за апсење на 70 војници обвинети за поврзаност со имамот Фетулах Ѓулен, кој живее во САД, а кого властите во Анката го обвинуваат дека го организирал минатогодишниот обид за воен удар, јавуваат турските агенции. Акции против приврзаници на Ѓулен во Турција се спроведуваат речиси секој ден, веќе 15 месеци, а само минатата седмица беа приведени...

АВМУ: Известувањето на „ТВ Нова“ и на „Алфа“ укажува на поврзаност на уредувачките политики

Повеќето телевизии и радија се придржуваат кон професионалните стандарди, покажува четвртиот десетдневен извештај на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (АВМУ) од мониторингот на медиумското известување за локалните избори, во периодот од 6 до 15 септември. Сепак, велат од Агенцијата, кај дел од програмските сервиси се забележува отстапување од стандардите. Според извештајот, начинот на известување на „ТВ Нова“ и „ТВ...

СЈО до ВМРО-ДПМНЕ: Не сме поврзани со СДСМ, туку сме институција за која гласавте и вие

Специјалното јавно обвинителство (СЈО) ги демантира наводите за негова поврзаност со СДСМ, во реакција на денешното соопштение на ВМРО-ДПМНЕ за притворот на бизнисменот Сеад Кочан, осомничен во случајот „Труст“. Од СЈО потсетуваат дека тоа е независна е професионална институција, за чие формирање во Собранието на Република Македонија гласаа 111 пратеници. - Најостро ги демантираме наводите за поврзаност на ова јавно обвинителство...

Уапсени 22 лица за терористичкиот напад во Анкара

Турската полиција уапсила 22 лица во рамките на истрагата за терористичкиот напад во Анкара, кој се случи на 17 февруари, а во кој загинаа 28 луѓе, соопшти турскиот премиер Ахмет Давутоглу, јавуваат агенциите. Според Давутоглу, припадниците на групата што стои зад нападот е поврзана со курдската работничка партија и силите за самоодбрана на сириските Курди. „Во рамките на истрагата за терористичкиот напад...

МВР: Проверуваме дали полицајци соработувале со осомничените во „Чекан“

Од Министерството за внатрешни работи денеска соопштија дека ги проверуваат индициите за можна поврзаност на вработени во гостиварската полиција и во други државни институции со осомничените што беа уапсени во акцијата „Чекан“. - МВР почна со проверки и на работењето на надлежните државни институции, вклучувајќи ја и локалната полиција. Постојат индиции дека е можно службени лица од МВР, но и од други...

Средба Ковачевски – Лосон: Поддршка од Обединетото Кралство за реализација на стратешките цели

Премиерот Димитар Ковачевски се сретна со Метју Лосон, новиот амбасадор на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во нашата држава, информираат од владината прес-служба. На состанокот е потврдено...