fbpx
Таг: меѓународна обука

таг: меѓународна обука

Отворен повик за учество во школата за млади лидери

Од Кабинетот на поранешниот претседател Ѓорѓе Иванов информираат дека е отворен конкурсот за учество на Меѓународната обука за млади лидери што оваа година ќе се одржи по 13-ти пат. Годинава темата на школата ќе биде „Морално лидерство“. Обуките ќе се организриаат комбинирано, онлајн и со физичко присуство и истите ќе се одржат во периодот од 16 до 30 септември. Предавањата...

НАТО: Инцидентите на „Северен тек“ се намерна непромислена саботажа и ризик за еколошка штета

НАТО Алијансата изрази длабока загриженост за штетата од гасоводите Северен тек 1 и 2 во Балтичкото Море. Во соопштението објавено на официјалната веб-страница инцидентите се наречени „намерни, непромислени и...