fbpx
Таг: маринци

таг: маринци

Мачнина кај 11 лица откако било отворено писмо во воена база во САД

Вкупно 11 лица, меѓу кои и маринци, вчера почнале да чувствуваат мачнина откако било отворено писмо со непозната супстанцa. Инцидентот се случил во заедничката воена база „Мајер Хендерсон Хол“ во Арлингтон, САД, јавија американските медиуми. Три лица биле префрлени во болница, но се во стабилна состојба. Другите што имаат симптоми добиваат лекарска помош во базата. Откако писмото било отворено и биле...

330 американски војници привремено ќе бидат сместени во Норвешка

Околу 330 војници на американската морнарица ќе бидат привремено сместени на тлото на Норвешка и тоа првпат по завршетокот на Втората светска војна, јавува „Ројтерс“. Американските војници ќе учествуваат на воени вежби и на обуки во арктички услови. „САД се нашиот најважен сојузник со кој негуваме блиски билатерални односи кои сакаме да ги развиеме“, изјави министерот за одбрана на Норвешка, Ине Ериксен...

(ВИДЕО) Американски војници нападнати во Истанбул

Членови на турската националистичка фракција, вчера, во Истанбул, нападнале морнари на американската флота. Американската амбасада во Анкара денеска изрази протест поради инцидентот. Напаѓачите, кои припаѓаат на Асоцијација на турската младина (ТГБ), прво вербално го нападнале трите припадници на американската морнарица кои застанале во Истанбул по маневрите во Црно Море, а потоа се обиделе со вреќи да им ги покријат главите. Според...

Чесите со сатира ја исмеваат руската анексија на делови од Украина, „си го бараат Калининград назад“

Чешки интернет пранкери создадоа лажна веб-страница и профил на Твитер за припојувањето на Калининградската област кон Република Чешка. VisitKralovec.cz е најновиот сатиричен обид за да се покаже апсурдноста на...