Напад на турски маринци во Истанбул

Членови на турската националистичка фракција, вчера, во Истанбул, нападнале морнари на американската флота. Американската амбасада во Анкара денеска изрази протест поради инцидентот.

Напаѓачите, кои припаѓаат на Асоцијација на турската младина (ТГБ), прво вербално го нападнале трите припадници на американската морнарица кои застанале во Истанбул по маневрите во Црно Море, а потоа се обиделе со вреќи да им ги покријат главите. Според видеозаписот што се појави на интернет, напаѓачите извикувале „Јенки одете дома“, „Долу американски империјализам“ и „Напуштете ја нашата земја“.

Насилниците на тој начин сакале да се одмаздат за инцидентот од 2003 година во Ирак, кога американските војници уапсија и припадници на турските специјални сили, ставајќи им лисици на рацете и кеси на главите.

„Сигурни сме дека повеќето Турци, заедно со нас, го осудуваат делото кое е спротивно на традиционалното турско гостопримство“, стои во објавата на „Твитер“ на официјалниот профил на Американската амбасада во Анкара.

Инцидентот доаѓа во период кога односите меѓу Турција и САД се затегнати поради сириското прашање. Американскиот потпретседател Џо Бајден, кој сам јавно ја обвини Турција за поддржување на џихадистичката група Исламска држава – ИСИС, на 21 ноември треба да допатува во Истанбул на работна посета.

https://www.youtube.com/watch?v=BLtwdaB6EMs