fbpx

(ВИДЕО) Американски војници нападнати во Истанбул

-

Членови на турската националистичка фракција, вчера, во Истанбул, нападнале морнари на американската флота. Американската амбасада во Анкара денеска изрази протест поради инцидентот.

Напаѓачите, кои припаѓаат на Асоцијација на турската младина (ТГБ), прво вербално го нападнале трите припадници на американската морнарица кои застанале во Истанбул по маневрите во Црно Море, а потоа се обиделе со вреќи да им ги покријат главите. Според видеозаписот што се појави на интернет, напаѓачите извикувале „Јенки одете дома“, „Долу американски империјализам“ и „Напуштете ја нашата земја“.

Насилниците на тој начин сакале да се одмаздат за инцидентот од 2003 година во Ирак, кога американските војници уапсија и припадници на турските специјални сили, ставајќи им лисици на рацете и кеси на главите.

„Сигурни сме дека повеќето Турци, заедно со нас, го осудуваат делото кое е спротивно на традиционалното турско гостопримство“, стои во објавата на „Твитер“ на официјалниот профил на Американската амбасада во Анкара.

Инцидентот доаѓа во период кога односите меѓу Турција и САД се затегнати поради сириското прашање. Американскиот потпретседател Џо Бајден, кој сам јавно ја обвини Турција за поддржување на џихадистичката група Исламска држава – ИСИС, на 21 ноември треба да допатува во Истанбул на работна посета.

https://www.youtube.com/watch?v=BLtwdaB6EMs

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Продолжен притворот на таткото на детето кое изврши масакр во белградското училиште

Вишиот суд во Белград му го продолжи за 30 дена притворот на таткото на момчето кое го изврши масакрот на 3 мај во белградското училиште „Владислав Рибникар“, во кое...
Free Download WordPress Themes
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes Free
Download WordPress Themes
udemy paid course free download
download redmi firmware
Premium WordPress Themes Download
lynda course free download