fbpx
Таг: Државна матура 2022

таг: Државна матура 2022

Средната оценка на државната матура годинава е 3,78, лани била 3,61

Од денеска на пладне, се објавени прелиминарните резултатите од државната матура, што е за 12 дена порано од законскиот рок, информираат во Државниот испитен центар (ДИЦ). Оттаму додаваат дека резултатите се испратени до училиштата, а секој кандидат може и електронски да провери што добил на тестот на следниот линк. „Државната матура оваа година се реализираше во согласност со договорот со...

Сојузот на средношколци на средба со премиерот Ковачевски: Екстерните испити ќе го опфатат материјалот реализиран заклучно со март

Минатиот петок, на 13.05.2022 делегацијата на Сојузот на средношколци, сочинета од членови на Извршниот одбор, членови на Комисијата за надзор и младински амбасадори ширум земјата имаше средба со премиерот Димитар Ковачевски во Владата на Република Северна Македонија. Сојузот на средношколци на Република Северна Македонија инфомрира дека во рамките на нивната претсавничка делегација, на средбата присутни биле и претставници на онлајн...

Државната матура и оваа година ќе се полага на ист начин како лани

Учениците кои завршуваат средно образование во учебната 2021/2022 година ќе го полагаат државниот матурски испит исто како учениците од претходната генерација  кои минатата година се изборија за два наместо три екстерни предмети и за скратени испитни програми. Учениците ќе полагаат два екстерни и два интерни предмети и една проектна задача, а покрај непроменетите услови за полагање, годинава ќе има проширување...

Европскиот предлог за отстранување на бугарското вето е достапен и на македонски јазик на владиниот сајт

Владата на РСМ попладнево го објави и на македонски јазик европскиот предлог, изработен за време на француското претседателство со ЕУ, за отстранување на ветото од Бугарија за почетокот на...