fbpx
Таг: бодење

таг: бодење

Избоденото момче од Виница префрлено во Ургентниот центар во Скопје

Медицински центар во Виница утрово околу 4.20 часот пријавило во полиција дека кај нив за укажување на лекарска помош бил донесен М.А. (24) од Виница, кој со остар предмет бил прободен во пределот на стомакот. Со возило на итна медицинска помош повредениот бил пренесен во Медицинскиот центар -Кочани, од каде по укажаната лекарска помош е префрлен во Клиничкиот Центар -Штип,...

Избодел десет деца пред училиште во Кина, па се самоубил

Десетина деца се избодени со нож пред основно училиште на југот на Кина, а напаѓачот потоа избршил самоубиство, објавија кинеските медиуми. Маж пред влезот на едно основно училиште во градот Хајкоу, во провинцијата Хајнан, со нож повредил шест момчиња и четири девојчиња, објави кинеската државна телевисија „Си-си-ти-ви“. Децата се пренесени во болница, при што две се тешко повредени, но нивните животи се...

Во првиот Фаб Лаб на Технолошко-металуршкиот факултет младите иноватори ќе може да развиваат свои продукти

Млади иноватори на возраст од 15 до 29 години ќе можат да развиваат и тестираат иновативни идеи до создавање продукт-прототип во првата лабораторијата за производство и прототипирање Ино Фаб...