Десетина деца се избодени со нож пред основно училиште на југот на Кина, а напаѓачот потоа избршил самоубиство, објавија кинеските медиуми.

Маж пред влезот на едно основно училиште во градот Хајкоу, во провинцијата Хајнан, со нож повредил шест момчиња и четири девојчиња, објави кинеската државна телевисија „Си-си-ти-ви“.

Децата се пренесени во болница, при што две се тешко повредени, но нивните животи се надвор од опасност.