fbpx
Таг: АвстралијаОпен

таг: АвстралијаОпен

Ѓоковиќ се соочува со депортација: Австралија по вторпат му ја укина визата

Австралиските власти по вторпат му ја укинаа визата на Новак Ѓоковиќ и на адвокатите на Новак Ѓоковиќ им предадоа барање за тој да се појави утре на сослушување во судот за да се одлучат за понатамошните чекори. Светскиот првак во тенис сега се соочува со депортација, но неговите адвокати од реномираната адвокатска канцеларија „Hall & Wilcox“ се надеваат дека ќе...

Шарапова и Серена Вилијамс во финалето на „Австралија опен“

Руската тенисерка Марија Шарапова ќе се сретне со Серена Вилијамс на финалето на Австралиското отворено првенство. Шарапова се пласираше во финалето откако ја победи Екатерина Макарова, со 6:3 и со 6:2 по сетови. Серена Вилијамс во полуфиналниот дуел со Медисон Кејс славеше со 7:6 и со 6:2. Во финалето, кое ќе се игра в сабота, Шарапова ќе се обиде да ја освои...

Ѓоковиќ во полуфинале на „Австралија опен“

Спрскиот тенисер Новак Ѓоковиќ го совлада Милош Раониќ со три добиени сетови, 7:5, 6:3 и 6:2, и обезбеди полуфинале на Австралиското отворено првенство. Во полуфиналето тој ќе се сретне со бранителот на титулата, Станислас Вавринка. Вавринка го совлада Јапонецот Кеи Нишикори со 6:3, 6:4 и 7:6 по сетови. Втори полуфиналисти се Томаш Бердих и Енди Мареј. Бердих го победи Рафаел...

ЗНМ: Новинари против нивна волја задржани во претпријатието „Комунална хигиена – Скопје“

Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ) ја осудува постапката на службеници од секторот за односи со јавност и од обезбедувањето на „Комунална хигиена – Скопје“ кои, како што се...