!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

Спотот на ФФМ за Суперкупот на УЕФА како реклама за „Скопје 2014“


Скопје, 3 јули, 2017 - 14:01 (META) 

Натпреварот од Суперкупот на УЕФА, кој на 8 август во Скопје ќе го играат „Реал Мадрид“ и „Манчестер јунајтед“, повторно ја подгреа страста кај вљубениците во фудбалот, откако медиумите информираа дека „УЕФА го објавила“ промотивниот видеозапис.

На јутјуб-каналот на УЕФА, пак, како и на нејзината веб-страница нема тако нешто. Последната информација на веб-страницата на Унијата е објавена на 17 јуни, а вели дека во Скопје ќе се игра натпреварот меѓу „Реал Мадрид“ и „Манчестер јунајтед“, но – видеозаписот го нема.

Тој е објавен од Фудбалската федерација на Македонија, која, иако членка на УЕФА, сепак не ја претставува целата европска фудбалска федерација.

Видеозаписот, инаку, е во манирот на класичните промоции за телевизиската публика веќе видени во изминатава деценија, кога се промовираше Македонија како туристичка дестинација или винските ресурси на Македонија, но за разлика од тие спотови, овојпат доминираат градбите од „Скопје 2014“.

Во видеозаписот е претставена и Националната арена „Филип Втори“, каде би требало да се игра натпреварот, ама претежно се гледаат Матка, Скопје од Водно, но и споменикот на Филип Втори, Владата, Милениумскиот крст, црквата „Свети Спас“, кадри од центарот на градот… Во втората половина следува поопсежно претставување на стадионот, испресечено со кадри од Порта Македонија, Археолошкиот музеј, и т.н. сува фонтана на плоштадот Македонија.


Спасовски се сретна со претставници на УЕФА


Скопје, 10 јуни, 2017 - 16:33 (META) 

Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска одржал работна средба со Жељко Павлица и со Франк Вијнвелд, претставниците на Европската фудбалска федерација (УЕФА), кои се вклучени во организацијата на претстојниот Супер куп на УЕФА, што треба да се одигра на 8 август во Скопје, помеѓу екипите на „Реал Мадрид“ и на „Манчестер јунајтед“.

Спасовски на претставниците на УЕФА им соопштил дека сите капацитети на МВР ќе бидат ставени на располагање за успешна организација на овој настан.

Претставниците на УЕФА го нагласиле огромното значење на МВР за организација на овој натпревар.


Ибрахимовиќ оди во Манчестер јунајтед


Манчестер, 30 јуни, 2016 - 18:15 (META) 

Шведскиот фудбалски репрезентативец Златан Ибрахимовиќ потврдил дека следната сезона ќе настапува за славниот англиски клуб Манчестер јунајтед, пишува лондонски „Гардијан“. Ибрахимовиќ, според весникот, утре треба да допатува во Велика Британија, да го потпише едногодишниот договор со клубот.

Триесет и четиригодишниот напаѓач остана без ангажман по заминувањето од францускиот клуб Пари Сен Жермен, за кој настапуваше четири сезони и усвои исто толку шампионски титули.

Според „Гардијан“, Ибрахимовиќ се согласил да игра за Манчестер јунајтед за неделна плата од 220.000 фунти.

Ибрахимовиќ е второто засилување во тимот на Манчестер, откако кормилото на клубот го презеде португалскиот стратег Жозе Мурињо. Претходно Мурињо успеа од Вилјареал да го донесе бекот Ерик Бејли.

Мурињо и Ибрахимовиќ претходно соработуваа во италијанскиот клуб Интер, во сезоната 2008-2009.

„Играч кој ми дал толку многу како Ибрахимовиќ засекогаш ќе остане во моето срце. Тој е посебен и е еден од најдобрите напаѓачи во светот“, изјави подоцна Мурињо.


Мурињо и Манчестер јунајтед постигнаа договор


Манчестер, 26 мај, 2016 - 20:45 (META) 

Жозе Мурињо и Манчестер јунајтед, по тридневни преговори, денеска постигнале договор португалецот да биде нов тренер на славниот тим од „Олд Трафорд“, јавува „Би-би-си“.

Преговорите, кои ги водеа агентот на Мурињо, Хорхе Мендес и претставници на раководството на Манчестер јунајтед се завршени, но засега не е потпишан официјален договор.

Именувањето на Мурињо за нов тренер на клубот се очекува официјално да биде соопштено утре.

Португалскиот стратег доаѓа на местото на холанѓанецот Луис ван Гал, кој во понеделникот, оваа недела доби отказ, два дена по триумфот на Манчестер јунајтед во ФА купот.