Жозе Мурињо и Манчестер јунајтед, по тридневни преговори, денеска постигнале договор португалецот да биде нов тренер на славниот тим од „Олд Трафорд“, јавува „Би-би-си“.

Преговорите, кои ги водеа агентот на Мурињо, Хорхе Мендес и претставници на раководството на Манчестер јунајтед се завршени, но засега не е потпишан официјален договор.

Именувањето на Мурињо за нов тренер на клубот се очекува официјално да биде соопштено утре.

Португалскиот стратег доаѓа на местото на холанѓанецот Луис ван Гал, кој во понеделникот, оваа недела доби отказ, два дена по триумфот на Манчестер јунајтед во ФА купот.