!Во периодот што претстои работиме на воведување систем за пристап и за претплата. За начинот на пристап и за претплатата ќе информираме дополнително. Содржините на „Мета“ до тогаш се слободни за преземање со задолжително цитирање и атрибуирање.

СДСМ: Проектите на ВМРО-ДПМНЕ се симбол за криминал и за корупција


Скопје, 1 јули, 2017 - 17:14 (META) 

Доколку Љубен Арнаудов и неговите сопартијци навистина се грижеа за интересите на граѓаните, одамна ќе ја увидеа реалната состојба и ќе инсистираа на одговорност за промашувањата во изведбата на автопатот Кичево – Охрид, но и на одговорност за провизиите од автопатиштата за кои слушна целата јавност, се вели во реакцијата на СДСМ на изјавата на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ.

„Но наместо тоа, Арнаудов како и досега, продолжува да работи на штета на граѓаните и исклучиво во заштита на криминалното раководство на ВМРО-ДПМНЕ. Таканаречените проекти на ВМРО-ДПМНЕ во инфраструктурата се симбол за криминал, корупција и за неспособност. Доказ за тоа се истрагите и обвиненијата за автопатиштата Миладиновци – Штип, Демир Капија – Смоквица, како и за споменатиот автопат Кичево – Охрид, каде што огромните пропусти во проектирањето и во изведбата нанесоа огромни штети врз угледот на Македонија и за чие санирање дополнително ќе се потрошат повеќе од 100 милиони евра пари на граѓаните“, стои во соопштението на СДСМ.


ВМРО-ДПМНЕ ја обвини Владата дека ја блокира изградбата на автопатот Кичево – Охрид


Охрид, 1 јули, 2017 - 15:43 (META) 

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ги обвини СДСМ и Владата дека ја блокираат изградбата на автопатот Кичево – Охрид. Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Љубен Арнаудов, денеска од местото Мауцкер кај Охрид, каде треба да поминува автопатот, изјави дека претходната влада ја оставила изградбата на делницата во напредна фаза, а дека сега има целосен застој без никаков сигнал за нејзино продолжување.

– Неспособноста на СДС на дело се покажува токму тука. Граѓаните гледаат дека СДС немаат ниту капацитет, ниту визија и план за да ја водат Република Македонија. Единствено нешто кое добро им оди е блокирање, укинување и правење застои како што сега го прават со автопатската делница Кичево – Охрид – изјави Арнаудов.

Тој во името на ВМРО-ДПМНЕ порача дека изградбата на автопатот не смее да биде проблематизирана и опструирана и дека таа мора веднаш да продолжи, бидејќи автопатот е важен за Македонија и за целиот регион.

Инаку, како што претходно соопшти Владата, застојот во изградбата на автопатот е поради грешки во проектирањето, односно несовпаѓањето на проектираната и на изведената траса.


ВМРО-ДПМНЕ вети изградба на пристаниште во Охрид, кое ќе чини 2 милиони евра


Охрид, 11 јануари, 2017 - 13:09 (META) 

Во Охрид ќе се изгради долгоочекуваното пристаниште со кое ќе се задоволат потребите за пловните објекти во Охридското Езеро, истакна денеска на прес-конференција пред Студенчишкиот канал претседателот на ОК на ВМРО-ДПМНЕ, Љубен Арнаудов.

– Меѓу главните проекти, кои се од витално значење за градот Охрид, е и долгоочекуваното пристаниште, проект кој ќе се реализира од 2018 до 2020 година, а ќе чини вкупно 2 милиони евра. Овој проект ќе се реализира за да се задоволат потребите за пловните објекти во Охридското Езеро. Изградбата на пристаништето ќе биде на локација пред Центарот за обука на вода кај каналот Биљанини извори. Ќе се гради со најсовремена инфраструктура која ќе овозможи сместување на минимум 300 помали бродови, десет бродови и простор за маневрирање. Пристаништето ќе има продавница за наутичка опрема, паркиралиште за возила, бензинска пумпа, ресторан, административен дел и магацински простор – рече Арнаудов.

Арнаудов ја истакна и изградбата на експресниот пат Охрид – Пештани кој, како што рече, ќе им го олесни движењето на граѓаните што живеат во галичкиот предел.


ВМРО-ДПМНЕ назначи нов претседател на ОК во Охрид


Охрид, 22 октомври, 2016 - 13:56 (META) 

Извршниот комитет на владејачката ВМРО-ДПМНЕ донел одлука со која за нов претседател на општинскиот комитет на партијата во Охрид е назначен д-р Љубен Арнаудов, актуелен директор на Општата болница во градот.

Досега оваа функција ја вршеше Атанаско Михаилов, исто така лекар, чиј мандат формално завршил уште во 2014 година. Назначувањето на новиот претседател на општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид се толкува како престројување на партијата на терен, во пресрет на изборите закажани за 11 декември.

Владејачката партија веќе распишала и интерен конкурс за кандидати за градоначалник на Охрид, иако локалните избори се догодина.

На огласот се јавиле десетина кандидати, кои поднеле свои видувања за идниот развој на градот. Најголемиот број од пријавените се членови на Советот на Општината или се функционери во локалната самоуправа.