fbpx
Таг: тарифа

таг: тарифа

Тројцата обвинети во „Тарифа“ добија по три години затвор

По три години казна затвор добија тројцата обвинети во случајот „Тарифа“, на Специјалното јавно обвинителство, кој беше за незаконска набавка на софтверски систем за потребите на државната компанија „Електрани на Македонија“ вреден околу четири милиони евра. Според судот поранешниот генерален директор на ЕЛЕМ Дејан Бошкоски и раководителите Методиј Стоименовски и Ненад Ѓорговски ја злоупотребиле службена положба и ѝ нанеле штета...

Владата размислува да го зголеми „минималецот“

Владата размислува да го зголеми прагот на загарантирана минимална плата, рече денеска премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање, како ќе го постигнат ветениот просек на платата од 500 евра. „Владата има намера за дополнително носење на одлука за растот на минималната плата за оваа година“, одговори накратко Заев. Министерот за финансии Драган Тевдовски рече дека „главната борба на оваа влада е...

Tрошоците во постапките пред нотарите и извршителите се намалуваат

Владата на 90. седница ги прифати предлог – законите за изменување и дополнување на законот за извршување и на законот за нотаријат. Од таму информираат дека главната цел на овие измени е намалување на трошоците на најсиромашните граѓани кои не можат да си ги платат сметките за комунални трошоци и кои земаат мали потрошувачки кредити. „Во постапките пред нотарите овие граѓани...

Продолжуваат судските рочишта за „Траекторија“, „Тарифа“ и „Тенк“

Во Кривичниот суд денеска се одвиваат рочишта за предметите „Траекторија“ „Тарифа“ и „Тенк“ на Специјалното јавно обвинителство. Во „Траекторија“ осомничени се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс-министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор за државни патишта Љупчо Георгиевски, дека во 2012/2013 година ги пречекориле своите овластувања во постапката за избор на компанија за изградба...

Денеска рочишта за „Траекторија“, „Труст“ и „Тарифа“

Во Кривичниот суд денеска ќе се одржат рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Траекторија“, „Труст и „Тарифа“. Во „Траекторија“ осомничени се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски, екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески и поранешниот директор за државни патишта Љупчо Георгиевски, дека во 2012/2013 година ги пречекориле своите овластувања во постапката за избор на компанија...

Судења за „Тортура“, „Тарифа“, „Тревник“ и „Насилство во Центар“ денеска

Во Основен суд Скопје 1, попознат Кривичен суд, за денеска се закажани рочишта за предметите на Специјалното јавно обвинителство „Тортура“, „Тарифа“, „Тревник“ и „Насилство во општина Центар“. Во „Тортура обвинети се поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, поранешниот прв човек на единицата „Алфи” Ивица Антевски – Пуки и уште петтмина припадници на единицата, кои се товарат за мачење и друго...

Одложено судењето за „Тотал“, поради отсуство на Драган Павловиќ – Латас

Главната расправа за предметот на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), наречен „Тотал“, во кој главниот обвинет е уредникот Драган Павловиќ-Латас, кој се товари за затајување данок, денеска беше одложена. На рочиштето во Основен суд Скопје 1, не се појави Латас, со оправдание дека има здравствени и семејни причини. Рочиштето е одложено за 14 мај. И претходните две рочишта не се одржаа поради...

Во Кривичен рочишта за „Труст“, „Трезор“ и „Тарифа“, се очекуваат Мијалков и Кочан

Во Кривичниот суд денеска ќе се одржат три судења за случаи на Специјалното јавно обвинителство (СЈО). Во 10 часот ќе почне судењето за случајот „Трезор“, во кој е обвинет поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК), Сашо Мијалков, половина час подоцна ќе почне судењето за „Труст“, во кое обвинет е бизнисменот Сеад Кочан, а во 11 часот почнува...

Рочиштето за „Тарифа“ прекинато, откако му се слоши на сведок, следното закажано за 1 март

Судијката Софче Гаврилова Ефремова го прекина денешното рочиште за случајот „Тарифа“ на Специјалното јавно обвинителство, во кој првообвинет е поранешниот директор на ЕЛЕМ, Дејан Бошковски, откако на вториот сведок, Влатко Чакаровски, му се слоши во судницата додека даваше исказ. Тој рече дека и вчера не се чувствувал добро и бил советуван од лекар да земе боледување. Следното рочиште судијката го...

Судењето за „Труст“ одложено за 20 февруари, се разболе адвокатката на Авировиќ

Денешното рочиште од судскиот процес за случајот „Труст“, во кој првообвинет е бизнисменот Сеад Кочан се одложи, бидејќи во Кривичниот суд не се појави адвокатката Сања Алексиќ, која го брани второобвинетиот Василије Авировиќ. Причина за денешното отсуство е тоа што адвокатката се разболела, а за тоа ја известила и судијката, која следното рочиште го закажа за 20 февруари. Инаку, судењето за...

Обвинетите во „Тарифа“ се изјаснија за невини, СЈО бара осудителна пресуда

Обвинетите Дејан Бошковски, Методиј Стојменовски и Ненад Ѓорѓовски во случајот на СЈО „Тарифа“ на денешното рочиште се изјаснија за невини, а обвинителите на СЈО бараат осудителна пресуда. Предметот „Тарифа“ со новиот распоред на судења и е доделено на судијката Софче Гаврилова - Ефремова. Според обвинителот од СЈО Трајче Пеливанов, доказите ќе докажат дека тројцата обвинети се сторители на кривично дело „злоупотреба...

Во предлог-законот за енергетика, евтината тарифа на струјата останува за домаќинствата

Министерството за економија како предлагач на законот за енергетика, ја информира јавноста дека со новото законско решение нема да се укине евтината тарифа на струјата, туку таа е гарантирана како минимум услов во процесот на либерализација на пазарот на електрична енергија. Од министерството исто така велат дека формата на евтината тарифа, ќе зависи од понудата на снабдувачот, кој граѓаните ќе...

Макрон: Најден е компромис за преговарачката рамка на Северна Македонија

Францускиот претседател Емануел Макрон од Мадрид, на НАТО самитот соопшти оти смета дека е најдено компромисно решение за преговарачката рамка на Северна Македонија, која ја вклучува и Бугарија, јави...