fbpx
Таг: примени

таг: примени

Во Кривичен досега пристигнале 1.985 барања за амнестија, советите ќе работат и за викендот

До денеска во Кривичниот суд во Скопје пристигнале 1.985 барања поврзани со Законот за амнестија, соопштија денеска од судот. Оттаму појаснуваат дека дел од барањата може да се однесуваат на исто лице кое е осудено во повеќе предмети. Кривичните совети од одделот за кривично полнолетни и одделението за организиран криминал и корупција, кои што постапуваат по барањата, работат постојано и...

Жалбите на Грујовски, Јакимовски и на Бошковски за притворите стигнале во Врховниот суд

Врховниот суд ги добил жалбите на Горан Грујовски, Тони Јакимовски и на Никола Бошковски на решенијата на Апелацискиот суд Скопје, со кои на тројцата обвинети во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ на Специјалното јавно обвинителство им беше одредена мерка притвор. „Жалбите на решенијата донесени од Апелацискиот суд Скопје, со кои е определена мерка притвор, се примени во Врховниот суд на Република...

Бугарија примила само 29 мигранти од воведувањето на квотите на ЕУ

Бугарија досега примила вкупно 29 мигранти од воведувањето на квотите од Европската Унија (ЕУ), покажуваат податоците на Европската комисија. Според квотите за распоредување на мигрантите во земјите членки на ЕУ, кои беа донесени минатата година, Бугарија досега требаше да прими 831 бегалец. Сите примени мигранти се од Грција, а уште 260 мигранти кои се затекнале во оваа земја поднеле барања...

Нови 125 професионални војници примени во АРМ

Нови 125 професионални војници денеска беа примени во Армијата на Република Македонија (АРМ), откако ги поминаа тестовите за селекција. Министерот за одбрана, Зоран Јолевски, на свеченоста во касарната „Илинден“ истакна дека униформата на АРМ претставува гордост и престиж, а на новите војници им порача дека им претстои период исполнет со предизвици и со многу работа. - Упорно и посветено градиме армија...

Украина нема да ги признае резултатите од псевдореферендумите за отцепување на делови од земјата

Украина и целиот свет нема да ги признаат резултатите од т.н. псевдореферендуми за повторно обединување со Руската Федерација, кои окупациските сили на југот на Украина планираат да ги одржат...