fbpx
Таг: почивалиште

таг: почивалиште

Распишан тендерот за изградба на спомен обележје на Тоше Проески во Крушево

Општина Крушево денеска го објави огласот за избор на компанија која што ќе го гради спомен обележјето на Тоше Проески во Крушево. Подигањето на ова здание на македонската поп - икона е проценето дека ќе чини околу 8 милиони денари, за што веќе се обезбедени средства од овогодинешната програма на Министерството за култура за капитални инвестиции низ општините во...

Делегација на СДСМ положи цвеќе на вечното почивалиште на Глигоров

По повод четиригодишнината од смртта на првиот претседател на независна и суверена Република Македонија, Киро Глигоров, делегација на СДСМ, предводена од потпретседателот Дамјан Манчевски, денеска положи цвеќе на неговото вечното почивалиште. - СДСМ и сите граѓани на Македонија, со пиетет се сеќаваат на достигнувањата што претседателот Киро Глигоров ги оствари за државата - се вели во соопштението на партијата.

Посебна комисија ќе одлучува дали ќе се повлече учебникот по социологија за втора година

Министерството за образование и наука информира дека е формирана Комисија за давање предлог за повлекување од употреба на одобрен учебник - учебникот Социологија за втора година, гимназиско образование. Во...