fbpx
Таг: пазарна вредност

таг: пазарна вредност

Пад на акциите на „Кока-кола“ по потегот на португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо

Кристијано Роналдо
Акциите на компанијата за пијалоци „Кока-кола“ паднаа значително по потегот на португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо, кој на прес-конференција на Европското првенство во фудбал отстрани од видик две шишиња со најпознатиот пијалок на оваа компанија и порача дека треба да се пие вода. За време на прес-конференцијата во пресрет на мечот помеѓу Унгарија и Португалија, фудбалската ѕвезда посегна по две стаклени...

Пазарната вредност на обврзниците е намалена за 337 милијарди долари по победата на Тамп

Вкупната пазарна вредност на обврзниците во светот е намалена за 337 милијарди долари за само еден ден, поради победата на Доналд Трамп на претседателските избори во САД. Оваа победа ја зголеми загриженоста на инвеститорите дека неговиот план за поттикнување на економски пораст ќе доведе до зголемување на инфлацијата, јавува „Блумберг“. И американската банка „Бенк оф Америка Мерил Линч“ потврди дека се намали пазарната вредност на...

Поради предизборни митинзи, утре и во недела изменет режим на сообраќај во Скопје

Поради одржување на митинзи од изборната кампања за претседателските избори, овој викенд ќе биде воведен изменет режим на сообраќај во Скопје, информираше попладнево Министерството за внатрешни работи (МВР). Поради партиски...