СДСМ најави пријава против Јакимовски поради кршење на Изборниот законик


Скопје, 13 септември, 2017 - 18:00 (META) 

Социјалдемократскиот сојуз на Македонија денеска најави дека ќе поднесе „соодветна пријава“ против градоначалникот на општина Карпош, Стевчо Јакимовски, поради кршење на Изборниот законик со поставувањето камен-темелник за нова градинка во општината.

„Откако СДСМ вчера ги обелодени лошите услови во градинката „Мајски цвет“ и беше обелоденето дека Стевчо Јакимовски со години ги лажеше граѓаните и им ветуваше изградба на нова градинка во населбата Бардовци, продолжената рака на Никола Груевски и градоначалник во заминување, денеска побрза да удри камен-темелник на новата градинка „Аврам Писевски“ во оваа населба“, велат од СДСМ.

Според партијата, ваквите активности на Јакимовски се спротивни на членот 8-а од Изборниот законик.

„Јакимовски нема да успее да ги прикрие штетите што им ги нанесе на граѓаните со неговото неодговорно, расипничко и коруптивно владеење со општина Карпош“, порачуваат од СДСМ.


Пуштена во употреба нова градинка во Јагуновце


Тетово, 22 мај, 2016 - 16:36 (META) 

Министерот за труд и социјална политика Диме Спасов и градоначалникот на Општина Јегуновце Тони Коцевски, попладнево на свечен начин ја пуштија во употреба новата детска градинка „Јаболчиња“ во Јегуновце.

Новата градинка, како што беше речено, ќе ги подобри условите за престој на најмладите од Општина Јегуновце, кои до сега беа згрижени во руиниран објект стар половина век. Градинката располага со капацитет за 50 деца.

Ваква установа според претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, кој беше присутен на денешниот настан се планира да се отвори и во село Прељубиште, кое е оддалечено на неколку километри од Јегуновце.

Груевски, по обиколката на новиот објект, одби да одговори на новинарски прашања поврзани со политичката криза во земјата.