Усеин Болт по рекорден шести пат прогласен за најдобар светски атлетичар


Монако, 3 декември, 2016 - 12:54 (META) 

Светскиот рекордер на 100 и на 200 метри, Усеин Болт, по шести пат ја доби наградата за најдобар атлетичар на светот во изборот на Меѓународната атлетска федерација (ИААФ).

Деветократниот олимписки шампион во последните девет години само трипати не го доби ова признание, а до рекордот стигна откако ги доби признанијата за најдобар атлетичар во 2008, 2009, 2011, 2012, 2013 и сега за 2016 година.

„Дефинитивно ова е голема работа. Наградата е признание за напорната работа и ми значи како да ја добивам првпат“, изјавил 30-годишниот Јамајканец, кој следната година, според најавите, ќе се збогува со атлетиката.

Болт на Олимписките игри во Рио де Жанеиро ја потврди својата доминација со три златни медали, во трките на 100, 200 и 4 пати по 100 метри.

Наградата за најдобра атлетичарка ја освои Алмаз Ајана од Етиопија, која на игрите во Рио де Жанеиро триумфираше во трката на 10.000 метри, на која го собори светскиот рекорд.