Светската награда за хуманизам за 2017 година денеска ќе му биде доделена на Јиржи Свобода


Охрид, 18 јануари, 2017 - 10:02 (META) 

Меѓународното жири на Охридската академија на хуманизмот, вечерва, во Куќата на Уранија во Охрид, ќе му ја додели Светската награда за хуманизам за 2017 година, на чешкиот режисер Јиржи Свобода.

Според најавите, на свеченоста предвидено е обраќање на претседателот на Охридската академија на хуманизмот, Јордан Плевнеш, амбасадорот на Чешка во Македонија, Мирослав Рамеш и на градоначалнкот на Охрид, Никола Бакарачевски, кој треба да ја врачи наградата.

„Пред присутните ќе зборува и Јиржи Свобода, автор со исклучителен животен и творечки опус, чијашто уметничка круна беше остварена минатата година со филмското ремек-дело посветено на Јан Хус, што го вброи меѓу големите имиња на светската хуманистичка мисла, кои изминативе години ја збогатија духовната меморија на Охрид“, велат од Охридската академија на хуманизам.

Од нејзиното воспоставување во 2007 година, Светската награда за хуманизам е доделена на Даисаку Икеда (Јапонија), Мануел де Олвеира (Португалија), Александр Солжењицин (Русија), Рави Шанкар (Индија), Питер Брук (Велика Британија), Херта Милер (Германија), Џон Ралстон Саул (Канада), Светлин Русев (Бугарија), Вида Огњеновииќ (Србија) и на Дарко Гашпаровиќ (Хрватска).


Наградата на Охридската академија за хуманизам за Јиржи Свобода


Охрид, 5 јануари, 2017 - 15:10 (META) 

Светската награда за хуманизам за 2017 година, на Охридската академија на хуманизам, му e доделeна на Јиржи Свобода, култно име на чешката и на светската кинематографија.

Доделувањето на наградата ќе се одржи во Охрид на 18 јануари, на празникот Богојавление, Водици, во Куќата на Уранија на МАНУ, со почеток во 19 часот.

– Неговиот исклучителен животен и творечки опус, чијашто уметничка круна беше остварена минатата година со филмското ремек-дело посветено на Јан Хус, го вброи меѓу големите имиња на светската хуманистичка мисла кои изминативе години ја збогатија духовната меморија на Охрид, градот на вечно живите македонски просветители свети Климент и свети Наум, ученици на апостолите на сесловенската култура светите Кирил и Методиј, заштитници на Европа – се вели во образложението на интернационалното жири.