fbpx
Tags демант

Tag: демант

Sensacionalizëm dhe spekulime në revistën serbe “Blic” – qeveria e Maqedonisë i përgënjeshtron lidhjet e fshehta dhe fondet e zeza mes Zaevit dhe Haradinajt

Qeveria e Maqedonisë përgënjeshtron se kryeministri Zoran Zaev dhe ish kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj kanë “lidhje të fshehta dhe fonde të zeza për të korruptuar politikanët në Bruksel”, siç ka publikuar para disa ditësh (06.08.2019) gazeta serbe “Blic” duke mos cituar asnjë burim për pohimet e tilla, transmeton META.mk. Qeveria në Shkup iu përgjigj kërkesës, nga Meta.mk, për koment...

Dje nëpër vend kanë kaluar 887 emigrantë, mbyllja e kufirit edhe më tej e paqartë

Gjatë ditën së djeshme MPB ka dhënë gjithsej 887 leje qëndrimi për dallim nga një ditë më herët, kur nuk është lëshuar asnjë kërkesë për shkak të mbylljes së kufirit. Sipas shtetësisë, numri më i madh është nga Afganistani me 397, nga Siria 358 dhe nga Iraku 132. Nga fillimi i vitit sipas të dhënave nga MPB kanë kaluar 36.804 emigrantë...

Sllovenia demanton: Nuk kishte defekt në hekurudhë dhe s’kemi kërkuar që të mbyllim kufirin

Sllovenia sot demantoi të dhënat se ka kërkuar Maqedonia të mbyll kufirin jugor për hyrjen e emigrantëve për shkak të defektit të rrjetit hekurudhor dhe thekson se trafiku hekurudhor në vend ditët e kaluar është zhvilluar pa pengesa. “R. Sllovenia nuk ka kërkuar nga R. Maqedonia që të mbyll kufirin me Greqinë. Treguesit se e kemi bërë këtë për shkak...

Censurë edhe në internet: MARNET mbron Gruevskin nga faqja “zbogumnikola.mk”

Rrjetit maqedonas akademik hulumtues –MARNET reagoi ndaj konferencës së djeshme të shtypit të zv/ministrit për shoqëri informatike Aleksandar Kiracovski, ku ai akuzoi se rrjeti ka mundësuar vjedhje të domenin “zbogumnikola.mk” që është blerë nga LSDM. Nga MARNET thonë se tanimë pesë vite funksionojnë si institucion i pavarur pa kurrfarë njolle në punën e tyre dhe paraqesin lider në rajonin për...

Gruevski:Tentimet e Zaevit për parcelat janë krejtësisht të trilluara

Kryeministri Nikolla Gruevski, sot u përgjigj me shkrim ndaj akuzave të djeshme se në mënyrë të paligjshme ka blerë pronë në Shkup, e që dje e potencoi lideri i LSDM-së Zoran Zaev gjatë publikimit të audio-regjistrimeve nga bomba e dhjetë. Në kumtesën thuhet: „Në mënyrë më të ashpër i demantoj, si tërësisht të pavërteta, pohimet e deklaruara nga Zoran...