fbpx
Tags Siri

Tag: Siri

“Koha Ditore”: Shtatë pjesëtarë të ISIS janë strehuar në rrethinën e Shkupit

Së paku 7 kosovarë të lidhur me ISIS-in thuhet të kenë hyrë në rajonin e Ballkanit tri javë më parë, shkruan sot “Koha Ditore”. Shërbime të ndryshme të inteligjencës, përfshirë atë të Kosovës, janë të informuar për ardhjen e Lavdrim Muhaxherit, Ridvan Haqifit dhe pesë shqiptarëve të tjerë - pjesëtarë të ISIS-it. Ata thuhet se po qëndrojnë në disa fshatra të...

Arrestohet shkupjani që luftoi në SHI në Siri

Ministria e Punëve të Brendshme ka arrestuar S.R (21) nga Shkupi i cili kërkohej nga gushti i këtij viti kur kundër tij u parashtrua padi penale për shkak të ekzistimit të bazave për dyshim për vepër të kryer penale “pjesëmarrje në luftë të huaj, polici, formacione paramilitare dhe parapolicore” i paraparë dhe ndëshkuar sipas nenit 322­a nga Kodi Penal...

Damask: Sulmi i forcave turke në Siri agresion i turpshëm

Sulmi i Turqisë në territoret siriane është një akt agresiv i turpshëm, informoi sot qeveria siriane  në reagimin e saj për aksionin e mbrëmshëm ushtarak të armatës turke në evakuimin e eshtrave të Sulejman – shah, duke shtuar se Ankaranë do ta konsiderojë përgjegjëse për pasojat,  raporton agjencia SANA. “Turqia jo vetëm që i jep çfarëdo lloj përkrahje marionetave të...

Edhe një shqiptar nga Maqedonia ka humbur jetën në luftën e Sirisë

Vritet edhe një shqiptar i Maqedonisë në luftën e Sirisë, shkruan “Utrinski vesnik” sitin e saj zyrtarë, duke u thirrur në mediumet në gjuhën shqipe. Bëhet fjalë për Sadik Xhemailin (25) nga fshati Zdunjë i Gostivarit. Ai herën e fundit kufirin maqedonas e ka kaluar në shtator të vitit të kaluar, kur supozohet se është larguar dhe i është bashkëngjitur...

“Shpigel”: Asad ndërton kompleks të fshehtë bërthamorë

Javorja Gjermane “SHPIGEL” vërteton se qeveria siriane në fshehtësi ndërton kompleks nëntokësorë ku do të kishin mundur të prodhonin armë bërthamore. Gazeta, duke u thirrur në dokumente ekskluzive, хxhirime satelitore, dhe biseda të përgjuara nga shërbimet inteligjente, shkruan se objekti, emri sekret i të cilit është “Zamzan”, gjendet në rajonin malorë të Sirisë perëndimorë, i cili është shumë rënd...

Zgjidhet kryetari i ri opozitës në Siri

Halid Hoxha  është  kryetari i ri i opozitës siriane, informoi televizioni “Al Arabija”. Hoxha me 56 vota “pro” doli në avancim para favoritit, sekretarit të përgjithshëm Naser al Hariri, i cili fitoi 50 vota në seancën e mbyllur të koalicionit, e cila u mbajt në Stamboll. Lideri i ri do të udhëheq me opozitën e Sirisë nga selia e saj në...

Edhe një shtetas i Maqedonisë humbet jetën në Siri

Në Siri humbi jetën edhe një shqiptar i Maqedonisë, pjesëtar i xhihadistëve të Shtetit Islam. E. A nga Inxhikova e Shkupit 23 vjeç  në frontin sirian ka shkuar para 3 muajve. Ky është shtetasi i 13-të nga Maqedonia që vritet në arenat luftarake të Sirisë. Sipas vlerësimeve amerikane të Agjencisë së Zbulimit CIA-së, Shteti Islamik disponon me rreth 30...