fbpx

New 186 cases of COVID-19 registered today in North Macedonia

-

In the past 24 hours, 1.674 tests were conducted, and 186 new cases of COVID-19 were registered in North Macedonia, informed the Health Ministry. Also, 85 recovered patients were registered in the past 24 hours, and 7 people have died – one patient from Kumanovo (aged 53), two patients from Struga (aged 68 and 70), one patient from Gostivar (aged 61), and three patients from Delchevo (aged 43, 60, and 70). All patients have died at a hospital.

The total number of COVID- 19 diagnosed in North Macedonia since the outbreak of the epidemic is now 16.274 and the number of recovered patients is 13.635. The death toll is 675 and at the moment, the number of active cases is 1.964.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.