fbpx

The Islamic Religious Community dismisses Reis Sulejman Rexhepi

-

During today’s session, the Riaset of the Islamic Religious Community of Macedonia (IRC) unanimously voted in favor of dismissing the Reis Sulejman efendi Rexhepi from his position as the Reis-ul-ulema, the President of the Islamic Community of Macedonia, informed the Gostivar mufti Shakir efendi Fetahu.

Fetahu was appointed as the acting President of IRC until new elections have been called for.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.