fbpx

152 new COVID-19 cases in North Macedonia, 126 recoveries and 2 deaths

-

In the past 24 hours, 1.630 COVID-19 tests were conducted in North Macedonia and 152 new cases of COVID-19 were registered, informs the Health Ministry.

Two people have died in hospital – a patient from Ohrid (aged 77) and a patient from Radovish (aged 62).

According to the latest data, the total number of COVID-19 cases in North Macedonia since the outbreak of the epidemic is 17.200 and the number of recovered patients climbed up 14.312. The death toll is 712, and at the moment the number of active cases is 2.176. So far, 181.034 COVID-19 tests were conducted.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.