fbpx

Регистрирани 152 нови случаи на ковид-19, оздравени се 126 пациенти, починаа две лица

-

Во последните 24 часа се направени 1.630 тестирања, а се регистрирани 152 нови случаи на ковид-19, информира Министерството за здравство. Притоа, бројот на новозаболени лица по градови е следен: Скопје-58, Куманово-5, Дебар-2, Штип-5, Прилеп-4, Тетово-5, Струга-6, Велес-1, Битола-5, Охрид-3, Кавадарци-2, Гостивар-1, Гевгелија-6, Струмица-14, Кочани-18, Пробиштип-1, Берово-4, Валандово-4, Делчево-3, Свети Николе-3 и Кичево-2.

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 126 оздравени пациенти од: Скопје-32, Куманово-17, Штип-5, Прилеп-7, Тетово-7, Струга-6, Велес-4, Битола-1, Охрид-2, Гостивар-1, Гевгелија-15, Струмица-5, Крива Паланка-2, Кочани-7, Пробиштип-1, Пехчево-5, Берово-2, Виница-3, Делчево-1, Кратово-1, Свети Николе-1, Кичево-1.

Во болнички услови се починати се 2 лица, пациент од Охрид (77г) и пациент од Радовиш (62г).

Со последните податоци, вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 17.200, на оздравени пациенти е 14.312, на починати е 712, а во моментов бројот на активни случаи изнесува 2.176. Досега се направени вкупно 181.034 тестирања на ковид -19. Нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминатите 24 часа примени се 5 пациенти. Вкупно се хоспитализирани 72, на кислородна поддршка се 45 пациенти, а нема на механичка вентилација.

Во болницата во Козле на лекување се 4 деца и 4 мајки позитивни на ковид-19 и 2 деца и 2 мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 2, а вкупно на лекување се 35 лица. На респиратор има 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 19, а во Штип 41 пациент. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 153, позитивни и сомнителни на ковид-19.

 

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Еквалис: Омраза, смртни закани и повици за линч за летната школа за ЛГБТИ+ млади и сојузници

Со омраза, закани по живот, повици за линч и истерување од град се соочило Здружението за едукативен развој Еквалис по објавениот повик за учество на Летната школа за ЛГБТИ+...