fbpx

US Senate Foreign Relations Committee ratifies North Macedonia’s NATO Accession Protocol

-

US Senate Foreign Relations Committee ratified North Macedonia’s NATO Accession Protocol.The ratification of the Accession Protocol was announced on Facebook by the Minister of Foreign Affairs Nikola Dimitrov and the Acting Assistant Secretary Philip T. Reeker. Reeker is currenlty on a offical visit to the country.
 
The next step to the full ratification is passing the Protocol in the Senate.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.