fbpx

Three days in a row the number of recoveries bigger than that of the new cases of COVID-19

-

The Ministry of Health of North Macedonia informs that in the past 24 hour period 163 new COVID-19 cases were registered, with 8 deaths and 230 recoveries. The number of the conducted tests is 1 794.

The biggest number of the newly diagnosed cases is for the capital Skopje – 87 cases, with Tetovo as second on the list, with 16 cases.

Six of the 8 patients who died in the past 24 hours were from Skopje, and the other 2 were from Tetovo and Debar. Most of the deceased were in their 60s.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.