fbpx

SDSM for elections at the end of June, VMRO-DPMNE for the beginning of September

-

The second political parties leaders’ meeting in North Macedonia President’s Office today finished without agreement on the date for the parliamentary elections.

The largest opposition party, VMRO-DPMNE has opted for the end of August or beginning of September, while the SDSM is all for the end of June.

According to VMRO-DPMNE, the late date will expose the citizens to least health hazards from the coronavirus.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.