fbpx

North Macedonia will participate in the NATO mission in Kosovo

-

At its 78th session, the Government adopted a decision on the Republic of North Macedonia’s participation in a NATO mission in Kosovo – KFOR, informs the government’s press service.

By the end of 2020, a platoon and commanding staff (up to 45 personnel in total) will be sent to participate in a KFOR operation in Kosovo.

On the 27th of March this year, the Republic of North Macedonia officially became a NATO member, and on the 30th of March, the Macedonian flag, as a flag of the 30th ally country, was raised at NATO’s headquarters in Brussels.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.