fbpx

Germany finished the ratification of the NATO accession protocol

-

Yesterday, the Deputy Ambassador of Germany in the US, submitted the official document for ratification of North Macedonia’s accession protocol into NATO, informs the Embassy of Germany in Macedonia.

With it, in Germany, the procedure concerning the ratification of North Macedonia’s NATO accession is over” informs the Embassy.

The German Bundestag ratified the country’s NATO accession protocol on the 6th of June

Германскиот Бундестаг го ратификуваше Протоколот за членство на државата во НАТО на 6 јуни.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.