fbpx

Unemployment rate is at 24% for the second quarter of the year

-

For the second quarter of the year, according to the State Statistical Office, the unemployment rate is at 24%.

The number of the active population is 948,376 people, of which 720,674 are employed and 227,702 are unemployed.

In the first quarter of this year, the unemployment rate dropped by 0.5%.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.