fbpx

Political Crisis in Macedonia on Today’s Agenda at the Foreign Affairs Council for the EU

-

Today the Foreign Affairs Council of the European Union meet in Luxembourg, by the proposal of Germany and the UK, where they will discuss the situation in the country.

Foreign Ministers of EU member states will make a nonbinding recommendation on the political crisis in Macedonia, as a candidate country for EU membership.

According to reports, the Ministers of Foreign Affairs will finish the discussion on the situation in Macedonia by noon, after which the Foreign Affairs Council of the EU will submit their position on the recent events in Macedonia.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.