fbpx

The statue of Alexander the Great has been removed from Skopje Airport

-

The statue of Alexander the Great was removed from Skopje’s airport late last night, after the sign “Alexander the Great” was removed several days ago.

The monument at the airport was set up in 2011, after “TAV” became the operator.

The decision to rename the airport and the motorway was made at a Government session in early February this year, and was made to show good faith to Greece.

The Skopje Airport was named “Alexander the Great” in December 2006, by the previous Government. Two years later, the motorway was renamed into “Alexander the Great”.

The new name of the airport is the International Airport “Skopje”, and the motorway “Friendship”.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.