fbpx

The Council of Public Prosecutors selected five more of Janeva’s Assistant Prosecutors

-

The team of the Special Prosecutor Katica Janeva will now be 12 prosecutors. The Council of Public Prosecutors at today’s emergency meeting chose five, stated the Council Chairman Peter Anevski, which apparently the Special Prosecutor Katica Janeva, proposed today.

“Today at 12:00 am the Special Prosecutor, Katica Janeva submitted a draft application for the selection of five prosecutors. Besides those listed, she submitted additional reasons why she needed more members , which was acceptable to the Council”, said Anevski.
The five prosecutors are not new names, but are from the old list of Janeva’s. Among them is the prosecutor from the Prosecutor’s Office for organized crime Lile Stefanova.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.