fbpx

Emergency Government session for constitutional amendments

-

Today, the Government will hold an emergency session at 16 o’clock. The only item on the agenda will be:  Proposal for accession to the amendment of the Constitution of the Republic of Macedonia, with directions for amending and supplementing the Constitution of the Republic of Macedonia.

For now, it is unknown whether the Government has secured a two-thirds majority in Parliament for constitutional changes in order for the Prespa Agreement to pass.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.