fbpx

Tsipras: We can not forbid them to identify themselves as Macedonians

-

Greek Prime Minister Alexis Tsipras said yesterday in an interview with Greek state television ERT that with the new agreement, Greece can not ban the right of the people of the Republic of Macedonia to self-determination, MIA reports from Athens.

“There is a solution for citizenship in the agreement, because we can not ban our neighbors’ right to self-determination as Macedonians. This agreement does not underestimate the right to self-determination, we can not do it. We can not forbid them to self-determination as Macedonians”, said the Greek Prime Minister and explained that in the agreement the term “Macedonians” does not refer to the history of Greek Macedonia.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.