Стотици загинати во силен земјотрес што ги погоди Турција и Сирија

Силен земјотрес утрово ја погоди југоисточна Турција во близина на сириската граница, при што загинаа повеќе од 640 лица, додека бројот на повредени и заробени под урнатините е многу поголем. Најмалку 285 лица загинаа низ турските провинции, а бројот на жртви во Сирија во моментов изнесува 350, јави ТРТ. Турските власти за управување со катастрофи … Продолжи со читање Стотици загинати во силен земјотрес што ги погоди Турција и Сирија