Никарагва протера американски претставници

Властите во Никарагва протераа тројца американски претставници од земјата, изјави портпаролот на Стејт департментот, Џон Кирби. – Мерката е преземена од властите на централноамериканската држава во вторникот. Тоа може да влијае врз односите меѓу САД и Никарагва, во трговијата и во други сфери – предупреди Кирби, но притоа не прецизираше дали Вашингтон ќе преземе реципрочни мерки. Претседателот … Продолжи со читање Никарагва протера американски претставници