iKnow системот на УКИМ под хакерски напад, паднат е и сајтот на МОН

Системот за електронска поддршка iKnow на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ трет ден по ред не функционира, а причина за нефункционалноста е хакерски напад. Ова за Мета.мк го потврдија од ФИНКИ, факултетот кој се грижи за одржување на системот. Во меѓувреме, од утрово не е во функција ниту вебсајтот на Министерството за образование и наука … Продолжи со читање iKnow системот на УКИМ под хакерски напад, паднат е и сајтот на МОН