fbpx

ЗНМ: Дел од мерките во предлог- планот против ширење на дезинформации се проблематични

-

ЗНМ со внимателност ги следи чекорите на Владата во однос на промовирањето на Предлог- планот против ширење на дезинформации и првичната оценка содржи точки поради кои изразуваме загриженост, информираат од таму.

„Од исклучителна важност, а со цел исклучување на сомнежи за злоупотреба на обврската на Владата да ја гарантира слободата на изразување е процесот на консултации за овие теми да биде максимално инклузивен и транспарентен од самиот почеток. Освен тоа, Владата треба да знае дека дефинирање на професионални стандарди и оценка за тоа дали некој новинар или медиум е етичен, може да го прави исклучиво новинарскиот еснаф и јавноста, а не владина институција или било каква работна група во рамки на Владата“, велат од ЗНМ.

Околу содржината на предлог-планот, ЗНМ го охрабрува потегот на Владата да направи напор за одбранбен механизам внатре во институциите преку креирање на протоколи и обуки за државните службеници.

„Сметаме дека е битно извршната власт да биде транспарентна и точна во начинот на пренесување на информациите кон јавноста како превентивен механизам за погрешно толкување од страна на медиумите.Од друга страна, со загриженост ги проследивме дел од проактивните мерки и тоа особено оние кои имплицираат на платени кампањи во приватните медиуми, најавата за корегулација, воведување на критериуми за акредитирање на медиуми кои ќе имаат право да ги следат владините настани во согласност со стандардите на новинарската професија како и формирање на акциска група за борба на дезинформации со проблематичен состав и улога. Недореченоста на овие предлог мерки може да се толкува како обид за ограничување на слободата на изразување а со тоа да се нанесе штета во и така кревкиот медиумски сектор во нашата земја“, додаваат од ЗНМ.

Од таму додаваат дека „битката против дезинформации е сложен процес не само во Македонија туку и општо во светот“.

„Европската комисија веќе има план за превенција кој е добар основ за планирање на активности и во нашата земја но од исклучителна важност е локалниот контекст и затоа е нужно новинарите и медиумите да имаат силна улога во креирањето на овие стратегии и да бидат однапред вклучени во процесот“, се вели во соопштението на ЗНМ.

Нашите вести во вашето сандаче

Секој ден во 17 ч. добивајте ги вестите од Новинската агенција Мета директно на вашата електронска адреса.

Ве молиме одберете на кој начин сакате да добивате информации од нас:
Можете да се отпишете од оваа листа преку линкот на крајот од нашите пораки.

Ковачевски се сретна со Макрон, доби уверување дека Франција ја сака земјава во ЕУ

Македонскиот премиер Димитар Ковачевски денеска во Братислава се сретна со претседателот на Франција, Емануел Макрон. На средбата присуствувал и министерот за надворешни работи Бујар Османи, информираат од владината прес-служба. Премиерот...
Download Best WordPress Themes Free Download
Free Download WordPress Themes
Free Download WordPress Themes
Download Premium WordPress Themes Free
ZG93bmxvYWQgbHluZGEgY291cnNlIGZyZWU=
download lava firmware
Download Premium WordPress Themes Free
free download udemy course